سلامت و سبك زندگي
تناسب اندام: توصیه‌هایی برای کاهش وزن موفق

بسیاری از افراد هستند که قصد دارند وزن‌شان را کاهش دهند و تناسب اندامداشته باشند  اما انگار شروع این کار برای آنان سخت و طاقت‌فرساست؛ مسئله این‌جاست که بعضی تغییرات اساسی می‌توانند تفاوت زیادی ایجاد کنند و شما رابه هدف نزدیک‌تر کنند. سلامتیسم بسیاری از افراد هستند که قصد دارند وزن‌شان را کاهش دهند اما انگار شروع این کار برای آنان سخت و طاقت‌فرساست؛مسئله این‌جاست که بعضی تغییرات اساسی می‌توانند تفاوت زیادی ایجاد کنند وشما را به هدف نزدیک‌تر کنند. 


مثلاتا به حال درباره نوع غذاهایی که می‌خورید فکر کرده‌اید؟ به نظر شما این محصولاتی که در جعبه‌ها و بسته‌بندی‌های جذاب طراحی می‌شوند و در قفسه‌های سوپرمارکت به فروش می‌رسند، واقعا غذا هستند؟! یا آن مواد خوراکی‌ای که در قوطی‌ها و کیسه‌های پلاستیکی بسته‌بندی شده‌اند و لیست طولانی‌ای از مواد تشکیل‌دهنده روی آن‌ها برچسب شده است؟! اما این محصولات هم غذای واقعی و طبیعی نیستند! 


درواقع، خوردن غذاهای طبیعی که مواد شیمیایی نداشته باشد، کلید موفقیت برای کسانی است که می‌خواهند وزن‌شان را مدیریت کنند. خوردن غذاهای طبیعی باعث می‌شود که التهاب بدن کاهش پیدا کند و ارتباطی هورمونی و تناسب اندام مناسب را دوباره برقرار می‌کند، و این روند به‌طور خودکار به بدن کمک می‌کند تا چربی‌هایی را بسوزاند که دیگر به آن‌ها نیاز ندارد.


 به‌عبارتدیگر، شما با خوردن غذاهای طبیعی می‌توانید لاغر و خوش‌اندام بمانید بدون این‌که کار سخت و عجیبی کرده باشید! نکته دیگر این است که فقط زمانی باید غذا بخورید که گرسنه هستید و وقتی ۸۰ درصد سیر شدید، دست از غذا بکشید! مثلا بعضی افراد هستند که در یک وعده غذایی، اندازه دو وعده غذا می‌خورند واحساس می‌کنند که واقعا به آن احتیاج دارند؛ اما وقتی نیم ساعت از پایان غذا می‌گذرد، احساس می‌کنند که مثل توپ فوتبال، باد کرده‌اند! پس نیازی نیست که آن‌قدر غذا بخورید تا سیرِ سیر شوید، چون سیری واقعی قبل از این‌کهدرباره‌اش فکر کنید، اتفاق می‌افتد.


 اگربدن‌تان را به این نظم عادت دهید، یاد می‌گیرید که فقط زمانی غذا بخورید که وقعا گرسنه هستید، به‌جای این‌که موقع استرس سراغ غذاها بروید. وقتی احساس می‌کنید استرس دارید و می‌خواهید غذا بخورید، باید کاری کنید که تمرکزتان از غذا به سمت کار دیگری برود؛‌ مثلا کارهای عقب‌افتاده را انجام دهید یا برای کاهش استرس، مدیتیشن را انتخاب کنید.

برچسب ها : تناسب اندام، تناسب اندام و لاغری، تناسب اندام بعد از زایمان، تناسب اندام بانوان
تناسب اندام: رژیم غذایی سونوما

یکی از انواع رژیم‌های مدیترانه‌ای برای تناسب اندام،رژیم سونوما (Sonoma) نام دارد که با تمرکز بر حجم غذایی و خوردن ۱۰ غذای خاص طراحی شده است. سلامتیسم یکی از انواع رژیم‌های مدیترانه‌ای، رژیم سونوما (Sonoma) نام دارد که با تمرکز بر حجم غذایی و خوردن ۱۰ غذای خاص طراحی شده است. 


اینغذاها عبارت‌اند از غلات سبوس‌دار، بادام، فلفل دلمه‌ای، گوجه‌فرنگی، کلم بروکلی، انگور، اسفناج، بلوبری، توت‌فرنگی و روغن زیتون. از نقاط مثبت و مهم این رژیم غذایی می‌توان به تاکید رژیم غذایی سونوما بر مصرف غذاهای غنیاز مواد مغذی و سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها اشاره کرد که اهمیت خیلی زیادی دارند، و البته حذف آرد سفید، چربی‌های اشباع‌شده و قندها از برنامه غذایی که می‌تواند در تناسب اندام افراد، تاثیر مثبتی داشته باشد.


 البتهنباید فراموش کرد که توجه به حجم غذایی در این رژیم غذایی هم تاثیر زیادی در کاهش وزن دارد، مثلا توصیه به کوچک‌تر کردن ظرف غذا در این رژیم. با اینحال، بعضی افراد ممکن است دوست نداشته باشند که محدوده غذاهای مجاز برای‌شان وجود داشته باشد و نتوانند با این مسئله کنار بیایند که باید خیلیاز غذاها و خوراکی‌ها را کنار بگذارند.


 اگرفکرمی کنید که خوب متوجه این رژیم شده اید، بهتر است مجددا این رژیم را بررسیکنید. در ضمن می توانید  سایر رژیم های غذایی موثر را در صفحه ی رژیم های غذایی سلامتیسم مشاهده کنید.


برچسب ها : تناسب اندام، تناسب اندام بعد از زایمان، تناسب اندام و لاغری، تناسب اندام بانوان، تناسب اندام مردان
تصویر نادرست از تناسب اندام: مشغله جدید خانم های جوان!

تصوری که هر یک از ما در مورد وضعیت بدن و تناسب اندامو شکل بدن خود داریم، تصویر ذهنی نامیده می‌‌شود. اختلالات خوردن با مجموعه‌ ای از نگرش‌ها، ناکارآمدی و آشفتگی‌ها در مورد تصویر بدن همراه است. در هر جامعه‌ای، استانداردهای ایده‌آل از بدن و چهره برای زنان و مردان وجود دارد و تضادها هنگامی ‌‌ایجاد می‌‌شود که تصویر ذهنی ما با تصویر ایده آل ساخته و پرداخته ذهنمان مطابق نباشد. 


سلامتیسمتصوری که هر یک از ما در مورد وضعیت بدن و شکل بدن و  خود داریم، تصویر ذهنی نامیده می‌‌شود. اختلالات خوردن با مجموعه‌ ای از نگرش‌ها، ناکارآمدی وآشفتگی‌ها در مورد تصویر بدن همراه است. در هر جامعه‌ای، استانداردهای ایده‌آل از بدن و تناسب اندام وچهره برای زنان و مردان وجود دارد و تضادها هنگامی ‌‌ایجاد می‌‌شود که تصویر ذهنی ما با تصویر ایده آل ساخته و پرداخته ذهنمان مطابق نباشد.


 افزایشاختلالات تغذیه در سال‌های اخیر عمدتا ناشی از تاکید بر لاغری و ارزنده سازی آن در جوامع غربی است. مدل‌های لاغری که در وسایل ارتباط جمعی غربی و ماهواره‌ها تبلیغ می‌‌شوند مهم‌ترین عامل تمایل زنان به سمت لاغری بی‌حساب وکتاب می باشد. باید بدانیم هنگامی‌‌که در مورد وزن بدن صحبت می‌‌کنیم هم اضافه وزن و چاقی و هم لاغری مفرط مذموم و ناپسند هستند. پس همانطور که در مورد چاقی حساس هستیم باید در مورد پیامدهای زیانبار و روانی ناشی از تاثیرات ماهواره‌ها بر تعریف تناسب اندام نیز بسیار هوشیار باشیم. 


آیا«باربی» مطلوب‌ ترین شکل بدن است؟ بسیاری از خانم‌ها تصور می‌‌کنند که مطلوب‌ترین شکل بدن شکلی است که اصطلاحا «باربی» خوانده می‌‌شود، ‌غافل از اینکه حتی در جوامع غربی رسیدن به این سطح از لاغری را تایید نمی‌‌کنند. بعضی از ما ممکن است فکر کنیم افرادی که در مدل‌های غربی و فیلم‌های غربی وشوهای لباس نمایش داده می‌‌شوند افراد بسیار شاد و سالمی‌‌هستند. 


بررسی‌هایفراوان نشان می‌دهند که همین افراد از بیماری‌های ذهنی و جسمی‌‌ خطرناکی رنج می‌‌برند و صرفا به دلیل درآمد و یا گاهی اوقات هیجانات گذرا برای نمایش زیبایی خود در این شغل قرار می‌‌گیرند. مصاحبه‌هایی که با این افراد به عمل آمده عموما حاکی از میل شدید این افراد برای بازگشت به زندگی عادی وتوصیه سایر افراد به پرهیز از تقلید مدل‌های لاغری است!

برچسب ها : تناسب اندام و لاغری، تناسب اندام بعد از زایمان، تناسب اندام، تناسب اندام بانوان
تناسب اندام، تناسب اندام و لاغری، تناسب اندام مردان، تناسب اندام بانوان

یکی از مطالعات American Journal of Clinical Nutrition نشان می‌دهد که استفاده از عصاره چای سبز می‌تواند سطح تناسب انداممتابولیسم و چربی‌سوزی بدن را تا حد قابل توجهی افزایش دهد. سلامتیسم یکی از مطالعات American Journal of Clinical Nutrition نشان می‌دهد که استفادهاز عصاره چای سبز می‌تواند سطح متابولیسم و چربی‌سوزی بدن را تا حد قابل توجهی افزایش دهد.


 علاوهبر این‌که کافئین باعث افزایش انرژی می‌شود، چای سبز دارای اثرات آرام بخشمهمی است. در واقع، چای سبز حاوی نوعی ترکیب طبیعی به نام تیانین است که مانع ترشح هورمون کورتیزول می‌شود، و از این طریق می‌تواند درتناسب اندام و مقابله با چربی شکمی موثر باشد. 


بهنظر بعضی از متخصصان، اگر روزانه ۴۴ فنجان چای سبز بنوشید، کمک زیادی به کاهش وزن‌تان خواهید کرد. اضافه کردن روغن زیتون فرابکر به رژیم غذایی مزایای زیادی دارد، و یکی از این مزایای مهم این است که چربی‌های غیراشباع تک‌زنجیره‌ای این نوع روغن‌ها باعث تناسب اندام و ترشح هورمونی به نام لپتین می‌شوند که اشتها را سرکوب می‌کند. ضمن این‌که روغن زیتون حساسیت بدن را به انسولین بیشتر می‌کند. 


محققاندر یکی از مطالعات British Journal of Nutritionکه در سال ۲۰۰۳ انجام شد، به این نتیجه رسیدند که اگر از رژیم غذایی غنی از روغن زیتون استفاده کنید،سلول‌های چربی بیشتری از دست خواهید داد. توصیه متخصصان این است که از روغن‌های صنعتی مثل مارگارین پرهیز کنید، و به‌جای آن‌ها از انواع روغن زیتون‌های فرابکر استفاده کنید.


برچسب ها : تناسب اندام و لاغری، تناسب اندام، تناسب اندام مردان، تناسب اندام بعد از زایمان
برای حفظ تناسب اندام از رژیم غذایی‌تان خارج نشوید!

بسیاری از افرادی که با کاهش وزن‌شان دچار مشکل می‌شوند و به‌سختی برنامه‌های کاهش وزن و تناسب اندامرا پیش می‌برند، با مشکل غذا خوردن بدون فکر مواجه هستند. سلامتیسم بسیاریاز افرادی که با کاهش وزن‌شان دچار مشکل می‌شوند و به‌سختی برنامه‌های کاهش وزن را پیش می‌برند، با مشکل غذا خوردن بدون فکر مواجه هستند. 


اینافراد مدام از برنامه غذایی‌شان سرپیچی می‌کنند و فکر می‌کنند که خوردن چند لقمه اضافی مشکل ایجاد نمی‌کند؛ اما نمی‌دانند که با این کار روزانه صدها کالری اضافی دریافت می‌کنند. متخصصان برای تناسب اندام توصیه می‌کنند که هر چیز مرتبط به برنامه غذایی و غذاهایی که می‌خورید را در یک دفترچه یادداشت بنویسید، یا از نرم‌افزارهای مختلف موبایل استفاده کنید تا جزئیات غذایی هر روزاتان را ثبت کنید. 


بسیاریاز متخصصان، استفاده از آب‌میوه‌ها را به کسانی که می‌خواهند وزن کم کنند،توصیه نمی‌کنند. در واقع آب‌میوه‌ها باعث افزایش و کاهش ناگهانی قند خون می‌شوند که در نهایت باعث تحریک حالت گرسنگی می‌شوند. به‌جای این آب‌میوه‌ها، باید از میوه‌های کامل استفاده کنید که فیبر زیادی دارند و احساس سیری واقعی به شما می‌دهند. یکی از توصیه‌های مهم دیگر متخصصان این است که چیزهای سفید بی‌کیفیت مثل شکر سفید، آرد سفید، برنج سفید و ماکارونیسفید را از رژیم غذایی‌تان حذف کنید. 


بایدبه‌جای این محصولات که کیفیت پایینی دارند، از غلات سبوس‌دار مثل برنج قهوه‌ای، نان‌های کامل و ماکارونی‌های سبوس‌دار استفاده کنید، و مصرف انواعجو، بلغور و جو دو سر را فراموش نکنید.

برچسب ها : تناسب اندام، تناسب اندام و لاغری، تناسب اندام مردان، تناسب اندام بانوان
سبک زندگی سالم، خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش می‌دهد

کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان با اصلاح سبک زندگی سلامتیسم بررسی تاثیرات  سبک زندگی بر ابتلابه سرطان پستان: محققان دانشگاه جان هاپکینز در مطالعه اخیرشان به نتایج تازه‌ای درباره نقش سبک زندگی سالم در سرطان پستان دست پیدا کردند. 


این مطالعه نشان می‌دهد که  سبک زندگی سالم،خطر ابتلا به سرطان پستان را حتی در میان زنانی کاهش می‌دهد که ژن‌های مربوط به سرطان پستان را حمل می‌کنند. به گفته محققان، سبک زندگی سالم می‌تواند خصوصا برای زنانی موثر باشد که از نظر ژنتیکی، خیلی بیشتر در معرضخطر ابتلا به سرطان پستان قرار دارند. 

براساس گزارشی که در JAMA Oncology منتشر شده است، نتایج نهایی نشان می‌دهد که چند عامل مهم و تاثیرگذار در  سبک زندگی افراد وجود دارند: حفظ وزن سالم، سیگار نکشیدن و استفاده نکردن از هورمون‌درمانی بعد از یائسگی.


 محققانمی‌گویند که اگر این عوامل واقعا از سوی زنان جدی گرفته شوند، حدود ۳۰ درصد از موارد ابتلا به سرطان پستان کمتر می‌شود. به نظر آنان، در صورت رعایت کردن این موارد، ابتلا به سرطان پستان خصوصا در میان کسانی کاهش پیدامی‌کند که به دلیل سابقه خانوادگی و ژن‌های مستعد، با خطر بالای ابتلا به این سرطان مواجه هستند.
برچسب ها : سبک زندگی سالم، سبک زندگی، سبک زندگی چیست، سبک زندگی ایرانی
اصلاح سبک زندگی برای پیشگیری از پیری پوست

مقابلهبا پیری و خصوصا پیری پوست، یکی از مسائلی است که قطعا توجه هر خانمی را به خودش جلب می‌کند. با این‌حال، همه چیز فقط به داروها و محصولات بهداشتی وآرایشی مربوط نمی‌شود، بلکه عادت‌های خاصی در سبک‌ زندگی انسان‌ها در پیری پوست آن‌ها موثر هستند. 


سلامتیسممقابله با پیری و خصوصا پیری پوست، یکی از مسائلی است که قطعا توجه هر خانمی را به خودش جلب می‌کند. با این‌حال، همه چیز فقط به داروها و محصولاتبهداشتی و آرایشی مربوط نمی‌شود، بلکه عادت‌های خاصی در سبک‌زندگی انسان‌ها در پیری پوست آن‌ها موثر هستند.


 خواب کافی و مطلوب، یکی از مهم‌ترین بخش‌های سبک‌ زندگی استکه به مقابله با پیری پوست کمک می‌کند، اما از چه طریق؟! از راه تقویت فرآیندهای ترمیمی بدن. روابط زناشویی موفق و احساش شادی و خوش‌بختی در زندگی، باعث ترشح هورمون‌های خاصی در بدن می‌شوند که تاثیر مثبتی روی پوست دارند و کاری می‌کنند که پوست شما درخشش واقعی و جذابی داشته باشد. 


اینتصور کاملا نادرست است که اگر به سن خاصی برسید، دیگر برای مقابله با پیریخیلی دیر است. واقعیت این است که هیچ وقت دیر نیست که به خودتان کمک کنید تا بهتر و جذاب‌تر به نظر برسید. 


بدنما انسان‌ها طوری طراحی شده است که می‌تواند خودش را بازسازی و تعمیر کند،فقط اگر ابزارهای لازم را در اختیارش بگذاریم. بنابراین قبل از هر چیز، ازاصلاح سبک‌ زندگی و اصلاح طرز فکرتان درباره پیری شروع کنید!


برچسب ها : سبک زندگی پزشکان، سبک زندگی سالم، سبک زندگی ایرانی، سبک زندگی
نقش پزشکان در مقاومت به آنتی‌بیوتیک‌ها

در جلوگیری از ایجاد مقاومت به آنتی‌بیوتیک‌ها مهمترین نقش را پزشکان ایفا می‌کنند. پزشکان ایفا می‌کنند. پزشکان برای این کار برنامه‌ای را تحت عنوان نظارت بر مصرف آنتی‌بیوتیک (ASP) تنظیم کرده‌اند. 


هدف اصلی این برنامه  در سبک زندگیو بهینه سازی مصرف انواع آنتی‌بیوتیک‌هاست که در پی آن هم بهترین نتیجه حاصل گردد و هم کمترین میزان خطر را برای سلامتی بیمار و سلامت عمومی جامعهداشته باشد. 


برایبهینه سازی اقدامات زیر را مد نظر قرار دادند: با استفاده از تست‌های حساسیت و کشت از لزوم استفاده از آنتی‌بیوتیک اطیمنان حاصل شود. در صورت امکان از آنتی‌بیوتیک‌های بسیار ضعیف برای درمان استفاده گردد.


 تاحد امکان تجویز آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی به جای آنتی‌بیوتیک‌های تزریقی. استفاده از کوتاه‌ترین دوره مصرف ممکن و کمترین میزان مصرف ممکن برای درمانبیماری. در داروخانه بیمارستان‌ها از فروش آنتی‌بیوتیک‌های خاصی که باعث از بین رفتن بیماری‌های از بین برنده غشای روده می‌شودند، ممانعت گردد. در گذشته عاملین اصلی این برنامه تنها پزشکان بودند که در تنظیم اهداف جدید برنامه به نقش پرستاران نیز توجه شده‌است.


برچسب ها : سبک زندگی چیست، سبک زندگی پزشکان، سبک زندگی سالم
نارسایی قلبی ارثی، با سبک زندگی سالم کنترل نمی‌شود

نارساییقلبی، نوعی بیماری مزمن است که معمولا با بیماری‌های قلبی دیگر اشتباه گرفته می‌شود. در حالی که آزمایش‌های تخصصی و آگاهی داشتن نسبت به این بیماری، شناسایی آن را آسان‌تر می‌کند، اما سبک زندگی کردن با نارسایی قلبی واقعا چالش‌برانگیز است. 


سلامتیسمنارسایی قلبی، نوعی بیماری مزمن است که معمولا با بیماری‌های قلبی دیگر اشتباه گرفته می‌شود. در حالی که آزمایش‌های تخصصی و آگاهی داشتن نسبت به این بیماری، شناسایی آن را آسان‌تر می‌کند، اما زندگی کردن با نارسایی قلبیواقعا چالش‌برانگیز است. برخی افراد فکر می‌کنند که داشتن عادت‌های سالم و سبک زندگی سالم می‌تواند از آن‌ها در مقابل نارسایی قلبی ارثی محافظت کند، اما واقعیت نشان می‌دهد که این‌طور نیست.


 بعضیاز کاردیومیوپاتی‌ها یا بیماری‌های عضله قلب با اختلالات ژنتیکی مرتبط هستند و می‌توانند ارثی باشند. پزشکان روزبه‌روز در زمینه آزمایش‌های ژنتیکی و شناخت اختلالات ژنتیکی پیشرفت می‌کنند، اما از آن‌جایی که نارساییقلبی می‌تواند ارثی باشد، این امکان همیشه وجود دارد که فرد بدون داشتن عوامل خطر واضح به نارسایی قلبی مبتلا شود. بر اساس گزارشی که متخصصان ارائه کرده‌اند، بیمارانی هستند که از نظر سبک زندگی و تناسب اندام در وضعیت خوبی به سر می‌برند و هر روز ورزش می‌کنند، ‌اما به نارسایی قلبی مبتلا می‌شوند. 


بسیاریاز افراد هنوز نمی‌دانند که مراقبت کردن از قلب در مقابل نارسایی قلبی باید با جدی گرفتن مراقبت از سلامت روان همراه باشد. متخصصان می‌گویند که نارسایی قلبی و افسردگی ارتباط خیلی نزدیکی با هم دارند. به همین دلیل است که متخصصان به بیماران توصیه می‌کنند تا یوگا و مدیتیشن را برای حفظ آرامش جدی بگیرند.

برچسب ها : سبک زندگی چیست، سبک زندگی پزشکان، سبک زندگی، سبک زندگی سالم، سبک زندگی ایرانی
تعریق شدید می‌تواند بر سلامت روان، تاثیر منفی بگذارد

یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که میزان ابتلا به اختلال اضطرابی و افسردگی در سلامتافراد مبتلا به هایپرهیدروسیس (تعریق بیش از حد)، بالاتر از حد متوسط است.سلامتیسم یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که میزان ابتلا به اختلال اضطرابی و افسردگی در افراد مبتلا به هایپرهیدروسیس (تعریق بیش از حد)، بالاتر از حد متوسط است.


 گزارشیاز این مطالعه در Journal of the American Academy of Dermatology منتشر شده است. براساس این مطالعه، تقریبا ۲۱ درصد از افراد مبتلا به هایپرهیدروسیس به اختلال اضطرابی و ۲۷ درصد آن‌ها نیز به افسردگی مبتلا هستند. این درحالی است که میزان ابتلا به این مشکلات روان‌شناختی در بیماران دیگر، به‌ترتیب ۷.۵ و ۱۰ درصد است. 


البته این یافته‌ها اثبات نمی‌کنند که هایپرهیدروسیس مستقیما باعث ابتلا به بیماری‌های روان‌شناختی از بین رفتن سلامت می‌شود.در برخی از موارد، تعریق بیش از حد می‌تواند بخشی از اختلال اضطرابی باشد.در این مطالعه، بیش از ۲ هزار نفر از بیماران مورد بررسی قرار گرفتند و همه آنان به پرسش‌نامه‌هایی درباره افسردگی و اختلال اضطرابی منتشر پاسخ دادند. 


یافته‌هاینهایی نشان دادند که میزان ابتلا به افسردگی و اختلال اضطرابی در میان متبلایان به هایپرهیدروسیس واقعا بیشتر از دیگران است و حتی خطر ابتلا به این مشکلات روان‌شناختی در افرادی که با تعریق شدیدتری مواجه هستند، بیشتر هم می‌شود.

برچسب ها : سلامت و زیبایی، سلامت باشید، سلامت بدن، سلامت و تندرستی
چطور خوشبخت باشیم؟!

خوشبختی، چیزی است که خود ما می‌توانیم به سادگی آن را به دست بیاوریم و لازمه به دست آوردن خوشبختی و سلامت، برطرف کردن موانعِ سر راه آن مانند استرس، افکار منفی، ماندن در گذشته وانتظارات غیرواقع‌بینانه است. سلامتیسم ما انسان‌ها با تمام تفاوت‌های‌مان،‌ اهداف مشترکی را هم در زندگی دنبال می‌کنیم. خوش‌بختی، یکیاز همین اهداف مشترک است. صرف نظر از راه‌های متفاوتی که برای دستیابی به خوش‌بختی انتخاب می‌کنیم، موانع مختلفی هم بر سر راه‌مان قرار می‌گیرند. 


درعصری که تنها اشتغال و افزایش بهره‌وری به هر قیمت اهمیت دارند،‌ کلید اصلی برای رسیدن به خوش‌بختی، حذف کردن همین موانع مزاحم از زندگی است.   فکر کردن مداوم به گذشته احساس شرمندگی و ناامیدی نسبت به گذشته، شخصیت امروزی شما را هم تحت تاثیر خودش قرار می‌دهد. با این‌حال، ‌وقتی که مستقیما بر زمان حال تمرکز می‌کنید، احساسات و توانایی‌های شما فقط به کسب خوش‌بختی در لحظه حال محدود می‌شوند. 


بنابراین، نگاه دائمی به گذشته را کنار بگذارید و خوش‌بختی  و سلامت درلحظه حال فکر کنید.   انتظارات غیرواقع‌بینانه یکی از بزرگ‌ترین درس‌های بزرگسالی، یادگیری مدیریت انتظارات است. تردیدی نیست که در نظر گرفتن انتظارات معقول و واقع‌بینانه برای رسیدن به موفقیت در زندگی ضرورت دارد. با این‌حال، کنار گذاشتن انتظارات غیرواقع‌بینانه از خود و دیگران، به شما کمک می‌کند تا احساس ناامیدی، شکست و بدبختی را تجربه نکنید. خوش‌بختی واقعی زمانی معنا پیدا می‌کند که انتظار نتایج دقیق را کنار بگذارید و با ذهن باز با جهان پیرامون خودتان مواجه شوید. احساس شادی درونی وقتی نمایان می‌شود که پیش‌فرض‌های ثابت خودتان را فراموش کنید و امکان‌های متفاوت را بپذیرید.   


توجهبیش از حد به نظر دیگران آیا دائما به این فکر می‌کنید که مردم درباره شماچه نظری دارند؟ رها شدن از شرّ این فکر، یکی از کلیدهای حیاتی برای دستیابی به احساس شادی و خوش‌بختی  و سلامت درزندگی است. بنابراین، به‌جای این‌که خودتان را از چشم دیگران ببینید، روی انرژی درونی خودتان تمرکز کنید. فکر کردن دائمی به نظر مردم، به شما اجازه نمی‌دهد که رفتار آزادانه‌ای داشته باشید. اگر به تصمیم‌های خودتان افتخار کنید، دیگر به مُهر تایید مردم نیازی نخواهید داشت. انرژی‌ای که هر روز برای نگرانی درباره نظر مردم صرف می‌کنید، شما را برای ادامه مسیر زندگی‌تان خسته می‌کند.   


ترساز افزایش سن و پیری از تبلیغ‌های عمومی در سطح شهرها گرفته تا اینستاگرامو فیس‌بوک، ما با پیام‌هایی مواجه می‌شویم که پیری را نامطلوب توصیف می‌کنند. درنتیجه، بسیاری از ما حتی از پیری طبیعی هم می‌ترسیم و نمی‌توانیم پایان دوران جوانی را تصور کنیم. با این‌حال، همه ما پیر می‌شویم و هیچ راه فراری هم نداریم. هیچ معجزه‌ای وجود ندارد که شرایط بدن و سلامت مارا به دهه ۲۰ سالگی برگرداند. خوش‌بختی واقعی وقتی پدید می‌آید که این واقعیت‌ها را بپذیرید و قبول کنید که پیری هم یکی از بخش‌های طبیعی زندگی است.  


 منفی‌نگریمنفی‌نگری، یکی از چالش‌های اساسی در جهان امروزی ما است که پیامدهای منفیو مخربی دارد. اگر ما همواره به نیمه خالی لیوان توجه کنیم، جهان خودمان را هم براساس همین تصور خواهیم ساخت. بنابراین، ذهن خودتان را عادت بدهید به این‌که نیمه پُر لیوان را هم ببیند. وقتی که دائما از اصطلاحات منفی‌نگرانه برای بیان احساسات و وضعیت خودتان استفاده می‌کنید، احساس خوش‌بختی را از بین می‌برید.   استرس کمی استرس می‌تواند محرک مثبتی باشد وحتی به ما انگیزه بدهد. 


بااین‌حال، استرس شدید که با علائم جسمانی و روانی مختلفی همراه است، قطعا هم عملکردهای ما را دچار اختلال می‌کند و هم احساس خوش‌بختی را در ما از بین می‌برد. وقتی که سطح هورمون استرس (کورتیزول) بیش از حد بالا برود، مشکلاتی مانند التهاب، افزایش وزن و بیماری‌های قلبی را تجربه خواهیم کرد. استرس زیاد در درازمدت حتی می‌تواند ما را به افسردگی مبتلا کند.   یاد گرفتن عذرخواهی پذیرش مسئولیت همه انتخاب‌ها در طول زندگی، یکی از رازهای دستیابی به خوش‌بختی واقعی است. وقتی که مسئولیت اشتباهات خودمان را نمی‌پذیریم و از دیگران عذرخواهی نمی‌کنیم، دائما خودمان را مورد قضاوت قرار می‌دهیم یا تحقیر می‌کنیم. درحالی که عذرخواهی، یکی از بهترین راه‌ها برای پذیرش مسئولیت همه رفتارهای اشتباه در مقابل دیگران است. این نکته مهم، توانایی ایجاد تغییر در زندگی را به شما یاد می‌دهد و احساس خوش‌بختی را در شما تقویت می‌کند.

برچسب ها : سلامت و زیبایی، سلامت بدن، سلامت و تندرستی، سلامت باشید
تاثیر صبحانه بر شخصیت!/ صبحانه‌های کربوهیدراتی،‌ پرخاشگرمان می‌کنند؟

آیا می‌دانید که نوع صبحانه می‌تواند بر سلامتو شخصیت ما و نحوه رفتارمان با دیگران هم تاثیر بگذارد؟ صبحانه‌های حاوی کربوهیدرات زیاد،‌ هم تحمل‌پذیری ما را کاهش می‌دهند و هم ما را از نظر رفتاری در وضعیت تهاجمی‌تر و پرخاش‌گرانه قرار می‌دهند. سلامتیسم همه ما می‌دانیم که صبحانه، مهم‌ترین وعده غذایی در طی روز است و نقش حیاتی و مهمیدر پایدار نگه داشتن سطح انرژی و قوای تمرکز بر عهده دارد. 


با این‌حال، ‌یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که صبحانه می‌تواند بر سلامت وشخصیت ما و نحوه رفتارمان با دیگران هم تاثیر بگذارد. گزارشی از این مطالعه در Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.محققان دانشگاه لوبک آلمان می‌گویند که صبحانه‌های حاوی کربوهیدرات زیاد،‌هم تحمل‌پذیری ما را کاهش می‌دهند و هم ما را از نظر رفتاری و سلامت دروضعیت تهاجمی‌تر و پرخاش‌گرانه قرار می‌دهند. آنان در این مطالعه، ویژگی‌های صبحانه ۸۷ نفر را مورد بررسی قرار دادند و بعد از آنان خواستند که در بازی اولتیماتوم (ultimatum game) شرکت کنند. در این بازی، مقداری پول به همسر یا دوست شما داده می‌شود و بعد او باید تصمیم بگیرد که چه مقدار از پول را با شما شریک شود.


 افرادیکه این بازی را می‌پذیرند،‌ درنهایت مقداری پول به دست می‌آورند و افرادی که تمایلی به شرکت در آن نشان نمی‌دهند،‌ هیچ چیزی عایدشان نمی‌شود. اگرچه در این نظریه بازی همه باید پیشنهاد را قبول کنند (چون پای مقداری پول در میان است)، اما واقعیت چیز دیگری را نمایان می‌کند. یافته‌های محققان نشان می‌دهد ۷۶ درصد از افرادی که صبحانه حاوی کربوهیدرات کم می‌خورند، پیشنهاد این بازی را می‌پذیرند، درحالی که فقط ۴۷ درصد از افرادی که صبحانه حاوی کربوهیدرات زیاد مصرف می‌کنند، به این بازی رضایت می‌دهند. 


به‌طورکلی افرادی که صبحانه کم‌کربوهیدرات می‌خورند،‌ تمایل دارند که سطح پروتئین مصرفی را افزایش بدهند و خود این تصمیم هم سطح هورمون دوپامین را در بدن بالا می‌برد. نمونه‌های خون نشان می‌دهند که افزایش سطح دوپامین در بدن این افراد، با بروز رفتارهای سخاوتمندانه همبستگی دارد. علاوه بر این، مصرف کربوهیدرات کمتر در صبحانه می‌تواند عقلانیت را به‌جای پرخاش‌گری بنشاند. 


مسئولانمطالعه براساس این یافته‌ها مدعی هستند که سطح مواد مغذی موجود در خوراکی‌ها،‌ »شدیدا بر تصمیم‌های اجتماعی ما تاثیر می‌گذارد». آنان می‌گویند: «نتایج ما نقش مواد غذایی را کاملا روشن می‌کنند. ما با این نتایج، چشم‌انداز تازه‌ای به‌سوی مشکلاتی مانند رفتارهای ضداجتماعی و مشکل جهانی فعلی (یعنی فقر تغذیه‌‌ای) باز می‌کنیم».

برچسب ها : سلامت و زیبایی، سلامت و تندرستی، سلامت آنلاین، سلامت بدن
ازدواج شاد و موفق، کلید دستیابی به سلامت مطلوب

متعهد بودن به همسر در زندگی مشترک موفق و شاد می‌تواند روحیه افراد را تقویت کند و احساس سلامتو خوش‌بختی را در آنان افزایش بدهد. به علاوه، یک زندگی شاد و موفق می‌تواند سطح استرس را هم در طول زندگی در بدن زوج‌ها پایین بیاورد. 


محققان دانشگاه میسوری می‌گویند که ازدواج شاد و موفق، ‌یکی از کلیدهای دستیابی به سلامت مطلوباست. یافته‌های آنان نشان می‌دهند که افراد متاهل عموما از نظر سلامت جسمانی و سلامت روانی نسبت به افراد مجرد (حتی مطلقه یا بیوه) وضعیت بهتری دارند. آنان در مطالعه اخیرشان، وضعیت ۷۰۰ زوج را برای مدتی بیشتر از ۲۰ سال مورد پیگیری قرار دادند و متوجه شدند که سلامت هرزوج در تمامی مراحل زندگی مشترک می‌تواند تحت تاثیر همه تعاملات منفی و مثبت قرار بگیرد. به نظر محققان دانشگاه میسوری، افرادی که ازدواج شاد و موفقی را تجربه کرده‌اند، از سلامت بهتری در دوره‌های سالمندی برخوردار خواهند بود. متعهد بودن به همسر در زندگی مشترک موفق و شاد می‌تواند روحیه افراد را تقویت کند و احساس خوش‌بختی را در آنان افزایش بدهد.


 بهعلاوه، یک زندگی شاد و موفق می‌تواند سطح استرس را هم در طول زندگی در بدنزوج‌ها پایین بیاورد. از طرف دیگر، سالمندانی که از نظر سلامت جسمانی رو به ضعف و زوال می‌روند هم می‌توانند از اصلاح زندگی مشترک خودشان برای بهره‌مند شدن از فواید ازدواج کمک بگیرند. 


درواقع،‌داشتن رابطه مشترک موفق در سالمندان مبتلا به بیماری‌های مزمن، می‌تواند بخش مهمی از برنامه درمانی آنان را تشکیل بدهد. به‌علاوه، درک مسائل مربوط به سلامتی همسر و داشتن اطلاعات کافی برای مدیریت آن‌ها در خانه می‌تواند سلامتی هر دو زوج را تقویت کند.

(0) نظر
برچسب ها : سلامت و زیبایی، سلامت بدن، سلامت آنلاین، سلامت باشید، سلامت و تندرستی
آشنایی با خوراکی‌های مردانه/ به بهانه هفته جهانی سلامت مردان

یکی از راه‌های ارتقا سلامتدر تمامی افراد، پیروی از یک برنامه غذایی مناسبِ سن و جنس است. مثلا آقایان می توانند برای حفظ و ارتقای سلامتی خود، خوراکی‌هایی مانند شکلات تلخ، آلبالو، گیلاس یا حتی زنجبیل را در برنامه غذایی خود بگنجانند. 


 دکتر لزلی بونچی (متخصص تغذیه در Pittsburgh Steelers) می‌گوید که گوشت قرمز بدون چربی، یکی از بهترین مواد غذایی برای سلامت مرداناست. با این‌حال، استیک‌های چرب همراه با سیب‌زمینی سرخ‌کرده نمی‌توانند گزینه مناسبی برای مردان باشند. تکه‌های بدون چربی گوشت گوسفند یا گوساله،‌سرشار از پروتئین هستند و فقط کمی بیشتر از سینه مرغ چربی دارند. 


گوشتقرمز،‌ منبع خوبی هم برای دریافت یکی از اسیدهای آمینه مهم به‌نام لوسئین است که در عضله‌سازی به بدن کمک می‌کند. در ادامه با دیگر خوراکی‌های مناسبو مفید برای آقایان آشنا می‌شویم.   گیلاس و آلبالو یکی از بهترین گزینه‌ها برای تسکین درد عضله‌ها، آب آلبالو و گیلاس است. دکتر بونچی می‌گوید که مردان در زمان ورزش باید همیشه از گیلاس یا آلبالو استفاده کنند. رنگدانه‌های موجود در گیلاس و آلبالو، اثرات ضدالتهابی بعضی از داروها را شبیه‌سازی می‌کنند و عوارض جانبی هم ندارند.   شکلات تلخ شکلات تلخ، یکی از خوراکی‌هایی است که جریان خون را تقویت می‌کند.


 فلاونول‌هایموجود در شکلات تلخ می‌توانند سطح کلسترول بد خون را کاهش بدهند، نقش موثری در تقویت گردش خون ایفا کنند و فشار خون را هم در وضعیت عادی نگه دارند. مردانی که جریان خون ضعیفی دارند، ‌بیشتر به اختلال نعوظ مبتلا می‌شوند. بنابراین، مصرف شکلات تلخ می‌تواند از این منظر هم برای مردان مفید باشد.  


 آووکادوآووکادو، میوه‌ خاصی است که چربی زیادی دارد،‌ اما چربی از نوع خوب آن. چربی‌های غیراشباع تک‌زنجیره‌ای موجود در آووکادو، یکی از بهترین ترکیبات برای پایین آوردن کلسترول تام خون و کلسترول بد خون (LDL) هستند. روغن زیتون و مغزهای خام نیز چربی‌های مفید برای سلامت رابه بدن می‌رسانند.   ماهی‌های چرب ماهی‌های چرب مانند سالمون، ساردین و قزل‌آلا، منبع عالی‌ای برای دریافت چربی‌های سالم محسوب می‌شوند. اسیدهای چرب امگا-۳ که به مقدار زیادی در این ماهی‌ها وجود دارند،‌ از بدن در مقابلابتلا به بیماری‌های قلبی محافظت می‌کنند. مصرف ماهی به اندازه ۲ بار در هفته می‌تواند شانس مرگ بر اثر بیماری‌های قلبی را کاهش بدهد.  


 زنجبیلتکه‌های این گیاه تُند و جذاب،‌ معمولا در غذاهایی مانند سوشی یا در انواعغذاهای آسیایی به کار می‌روند. زنجبیل می‌تواند التهاب را در سطح بدن کاهشبدهد و در شرایط استرس‌زا و سخت به کمک ما بیاید. محققان می‌گویند که مصرف زنجبیل به‌طور منظم می‌تواند درد ناشی از آسیب‌های عضلانی را کاهش بدهد.   ماست و شیر ماست و شیر هم منبع خوبی برای دریافت لوسئین هستند که نقش مهمی در عضله‌سازی برای بدن ایفا می‌کند. دکتر بونچی به مردان توصیه می‌کنند که همواره از ماست یونانی استفاده کنند. 


این ماست‌ها سرشار از پروتئین، پتاسیم و باکتری‌های مفید هستند که سلامت رودهرا حفظ می‌کنند.   موز موز، بیشتر از هر چیزی به خاطر پتاسیم زیادش مورد توجه متخصصان قرار می‌گیرد. دریافت پتاسیم هم برای انقباض عضله‌ها و هم برای سلامت استخوانی مردان ضروری است. علاوه بر این، پتاسیم به تنظیم فشار خون هم کمک می‌کند. دریافت پتاسیم به‌اندازه کافی و کاهش مصرف سدیم، فشار خون را به سطح مطلوب می‌رساند.   پسته پسته، یکی از بهترین مغزهای خام است که پروتئین، فیبر و زینک دارد، و جایگزین سالمی برای خوراکی‌های مضر و ناسالم محسوب می‌شود. پسته حاوی استرول‌های گیاهی است که می‌توانند سطح کلسترول خون را تنظیم کنند. باز کردن پوسته پسته و خوردن آن، شما را از خوراکی‌های ناسالم دور نگه می‌دارد و نمی‌گذارد که کالری اضافی دریافت کنید.

(0) نظر
برچسب ها :سلامت بدن، سلامت مردان، سلامت جسم، سلامت و زیبایی
آموزش سبک زندگی سالم به دانش‌آموزان

حفظ سبک زندگی سالممی‌تواند برای دانش‌آموزان واقعا سخت باشد، چون بخش زیادی از وقت آنان برای رسیدگی به تکالیف مدرسه، موفقیت در امتحانات و رسیدگی به زندگی اجتماعی صرف می‌شود. با این‌حال، سلامت نامطلوب می‌تواند سریعا به استرس، مشکل در وضعیت عزت نفس و اعتمادبه‌نفس، خلق‌وخوی ضعیف، بیماری و خستگی منجرشود. خوش‌بختانه، دانش‌آموزان می‌توانند از راه‌های مختلفی، سلامتی خودشانرا در طول سال‌های دانش‌آموزی حفظ کنند و سبک زندگی سالمی داشته باشند. 


مسائل تغذیه‌ای در سبک زندگی دانش‌آموزانباید از بهترین تغذیه ممکن برخوردار باشند و روزانه حداقل ۴ وعده مصرفی میوه و ۵ وعده مصرفی سبزی بخورند. والدین باید دانش‌آموزان را به استفاده از این مواد غذایی تشویق کنند: غلات سبوس‌دار، لبنیات کم‌چرب، منابع پروتئینی بدون چربی (مثل بوقلمون). آموزش دادن حجم مصرفی مناسب برای هر وعده نیز به تغذیه بهتر دانش‌آموزان کمک می‌کند. خوراکی‌هایی مانند ماست کم‌چرب، هویج و سیب باید همواره در دسترس دانش‌آموزان قرار داشته باشند تا میل استفاده از خوراکی‌های ناسالم در آنان کنترل شود. تناسب اندام  و سبک زندگی همه دانش‌آموزان، از سن ۷ تا ۱۷ سالگی، باید روزانه حداقل ۶۰ دقیقه فعالیت بدنی داشته باشند. 


پساز ۱۸ سالگی نیز دانش‌جویان باید ۲.۵ ساعت در هفته، فعالیت هوازی با شدت متوسط را ادامه بدهند. فراهم کردن شرایط لازم برای فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و... نیز به سلامتی کودکان کمک می‌کند. ثبت نام درکلاس‌های ورزشی یا رفتن به باشگاه ورزشی هم آمادگی بدنی را در دانش‌آموزانحفظ می‌کند. عادت‌های سالم دانش‌آموزان باید از عادت‌های روزانه سالم یا الگوهای رفتاری مطلوب برای مدیریت استرس کمک بگیرند تا روز راحت‌تری داشته باشند و استرس را به‌خوبی کاهش بدهند. برای مثال، آنان باید همه وسایل روزمره خودشان مانند کارت‌های اعتباری، کتاب‌های مدرسه، کلیدها و... را در محل مشخصی قرار بدهند. 


علاوهبر این، دانش‌آموزان نباید انجام دادن هر کاری را به زمان آینده موکول کنند، چون فشار ذهنی ناشی از این کار به شکل‌گیری استرس شدید منجر می‌شود. دانش‌آموزان باید در صورت نیاز، حتما از والدین خودشان درخواست کمک کنند، چه در مسائل درسی و چه در مسائل دیگر. نکات مهم اگرچه برنامه‌ریزی روزانه می‌تواند در روزهای اول برای دانش‌آموزان سخت باشد، اما خواب شبانه آن‌ها حداقل باید به ۷ ساعت برسد. کمبود خواب می‌تواند بر همه جنبه‌های زندگی دانش‌آموزان تاثیر منفی بگذارد و قطعا روابط اجتماعی و تحصیلات درسی هم از این مشکل تاثیر می‌پذیرند. به‌علاوه، کمبود خواب می‌تواند سیستم ایمنی بدن را ضعیف کند و شانس ابتلا به بیمار‌ی‌های مختلف را افزایش بدهد. دانش‌آموزان هرگز نباید وعده صبحانه را نادیده بگیرند، چون سوخت اصلی بدن آنان از همین وعده گرفته می‌شود و انرژی آن‌ها در طول روز به کیفیت صبحانه بستگی دارد.

(0) نظر
برچسب ها : سبک زندگی، سبک زندگی سالم، سبک زندگی پزشکان، سبک زندگی ایرانی، سبک زندگی چیست
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته اول تیر 1396
موضوعات
تناسب اندام (5) سلامت (5) سبک زندگی (5)
صفحه ها
فیدها
تناسب اندام
تناسب اندام
سبک زندگی
سبک زندگی
سلامت
سلامت
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 156
تعداد نوشته ها : 15
تعداد نظرات : 0
X